Veides pils, Ainaži (2 foto+video)

Skatakarte Nr. 1536 – Veides pils, Ainaži (2017. gada jūnijs).

Veides pils celta 1902. gadā. To cēlis Mārtiņš Veide – viens no Ainažu pilsētas un arī jūrskolas dibinātājiem.

Avots: zudusilatvija.lv

Veides nams ir tolaik bagātākās dzimtas īpašums. Veides ģimenei kādreiz piederējuši vairāki kuģi un tā bijusi ļoti turīga. Otrā Pasaules kara laikā Juris Veide un visi viņa kuģi iet bojā. Jurim bija dēls un divas meitas. Dēls kļuva par arhitektu. Šobrīd dzīva ir tikai viena meita Vilma, kura apprecoties ieguva uzvārdu Pelēkzirne. Pašlaik Vilma dzīvo Austrālijā.

(video redzama no 7:24)

Nams joprojām ir apskatāms Ainažos. Tā dēļus pamatīgi apgrauzis laika zobs, izņemot ugunsdzēsēju tornīti, bāku un Svētā Arsēnija baznīcu, kokgriezumiem un kolonnām bagātīgi rotātā koka māja ir augstākā Ainažos un ir atzīta par Eiropas kultūrvēsturiskā mantojuma daļu.

Skatkarte Nr. 1537 – Veides Pils, Ainaži (2017. gada jūnijs).

Veidēm piederējis pat sava veida apbūves komplekss. Tagadējā Jūrskolas muzeja ēka ir bijusi kalpu māja. Netālu atradās klēts, kas netālu no muzeja atrodas arī tagad. Veides pils jeb “Milleri” bijusi dzīvojamā māja. Veidēm piederējuši arī citi īpašumi – 20. gs. būvētā māja “Pitani” (Valdemāra iela 9) piederēja Voldemāram Veidem. 19. gs. beigās celtā ēka (Valdemāra iela 49) piederējusi kapteinim Miķelim Veidem. Mārtiņam Veidem piederējusi arī māja “Tamisti”, kura atrodas Ainažu lauku teritorijā. Kad 1906. gadā soda ekspedīcija Ainažos nodedzināja skolu, tad M. Veide “Tamistos” atļāva darboties 4-gadīgajai pamatskolai. Vēlāk šajā mājā dzīvoja kapteiņa J. Veides meita.