Zvārtavas pils pavasarī (16 foto)

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1659 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Zvārtavas pilī ir viens no nedaudzajiem kompleksajiem neogotikas interjeru paraugiem Latvijā. Pati pils ir divstāvu kaļķakmeņa mūra, neliela apjoma grezna celtne ar poligonālu torni galvenajā fasādē. Fasādi rotā sarkanķieģeļu apdare. Pili ieskauj terasēts parks ar skatu uz ezeru. Kungu māja celta 1881. g. Tjudoru neogotikas stilā.

Pils dienvidrietumu stūrī ir tornītis, kurā iebūvēta maza istabiņa, tur baronese uzturējusies vienatnē – lasījusi grāmatas, rakstījusi vēstules vai izpildījusi kādu rokdarbu.

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1660 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Pils sākotnējais iekārtojums līdz mūsdienām saglabājies gandrīz bez izmaiņām. Pils galvenajā ieejā uz sliekšņa akmenī iemūžināti latīņu vārdi: „Hic habitat Felicitas, Nihil mali intret” (Te mājo laimība, nekas ļauns neienāk). Ieejot pa durvīm pirmajā stāvā, skatam paveras centrālā telpa – halle ar kolonām un parādes kāpnēm. Stāvot hallē starp kolonām un paveroties augšup, redzama vērienīga kāpņu un margu konstrukcija uz pils otro stāvu ar torni, kuru vainago unikāls, vitrāžas tehnikā veidots kupols.

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1671 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1667 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1668 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

No halles paveras skats uz lielo balles zāli. Pretējā pusē atrodas ēdamzāle ar virtuvi, sānos baronu apartamenti. Ēdamzāles īstenā rota ir unikāls neogotiskais altārveida trauku skapis– bufete no ozola, izbūvēta starp virtuvi un ēdamzāli un izmantojama no abām pusēm. Skapja abās malās – durvis uz virtuvi.

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1670 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1661 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1662 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1663 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Tornī tika izveidota mednieku atpūtas istaba ar kamīnu un iespaidīgu grieztu pārseguma sijām. Vairākās telpās saglabājušās ornamentālās neogotikas frīzes un grieztu rozetes. Kopumā ēkas iekštelpas nav izcila profesionāļa izveidotas, tomēr tās pārsteidz ar īpatnēju stilu formu interpretējumu, individualitāti un oriģinālu būvtehnisko risinājumu. Par to liecina jau minētais kupols un plašo bērniņu varenās koka konstrukcijas. Veiksmīgi ir uzsākta un turpinās pils kāpņu telpas restaurācija. Savu kādreizējo krāsu toni un detaļu smalkumu atgūst kolonna, vītās kāpnes ar virpotajiem margu balustriem, durvju vērtnes un portāli.

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1664 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1665 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1669 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1674 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Eklektiskā neogotiskās formās celtā Zvārtavas muižas pils ir neparasta ar virsgaismas logu virs ielokā izvietotajām kāpnēm. Kompleksā skatāma izcilā japāņu mākslinieka Toro Jakojamas koka skulptūru kompozīcija un, tā kā pilī pastāvīgi viesi ir mākslinieki, nereti tur skatāmas dažādas mākslas darbu ekspozīcijas vai atsevišķi objekti, kā piemēram, vāzes, ko apgleznojuši starptautisku porcelāna apgleznošanas simpoziju dalībnieki no visas pasaules.

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1672 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1673 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

Foto: www.skatkarets.lv – Skatkarte Nr. 1675 – Zvārtavas pils (2016. gada marts).

VIDEO PREZENTĀCIJA PAR SKATKARTES PROJEKTU: