Šlīteres bāka (2 foto)

Nostāsti par laupītāju Dāvidu, kurš kurinājis maldu ugunis, lai ievilinātu kuģus briesmās, piešķir bākas atrašanās vietai noslēpumainību, tādējādi īpašu pievilcību.

www.skatkartes.lv – Nr. 2019 – Šlīteres bāka (2016. gada jūlijs).

Vēl 19.gs. sākumā te auguši milzīgi koki, kuri kalpojuši jūrniekiem par orientieri. Jūras kartēs šī vieta dēvēta par Domkalnu, t.i., Baznīckalnu (norāde uz senu svētvietu). Pirms Slīteres torņa uzcelšanas Zilo kalnu kraujā audzis milzu ozols, kas bijis atzīmēts jūras kartēs. Kad ozolā iespēris zibens, tas aizgājis bojā.

Šlīteres bāka ap ~1920. gadu. Foto: www.zudusilatvija.lv

Vairākus gadsimtus par orientieri kalpojusi dāņu vikingu būvētā Slīteres baznīca.

1849.gadā no laukakmeņiem būvētais Slīteres tornis, kurš par diennakts bāku kļuvis tikai 1961.gadā, šodien uzskatāms par otru vecāko saglabājušos navigācijas būvi Latvijā (aiz Ovīšu bākas). 
Tornis bija dienas zīme bez gaismas signāla, ar konusveida jumtu tagadējās laternas vietā. Tornis izmantots, galvenokārt, meža ugunsgrēku novērošanai, kā arī robežapsardzes vajadzībām.

Noskaties video par Kurzemes ekspedīciju

Tā bija viena no augstākajām ugunīm visā Baltijas jūras piekrastē (vairāk kā 100 m virs jūras līmeņa). Pakāpšanās sanāk diezgan iespaidīga, jo 26 metrus augsto torni vēl papildina Zilo kalnu krauja, kas pie celtnes pamatiem sasniedz 76 m virs jūras līmeņa. No bākas augstumiem var vērot gan Miķeļtorņa, Ovīšu, Kolkas un pat Sāmsalā esošās Sirves raga bākas (pa kreisi no Mazirbes baznīcas). Slaidais Mazirbes baznīcas tornis vīd tepat – aiz Undžavas mežu biežņas, un labi noder arī zvejniekiem un jūrniekiem par orientieri. Zilo kalnu krauja noteikusi vēl vienu īpatnību: neviena no Latvijas bākām neatrodas tik tālu no jūras (5,3 km).

www.skatkartes.lv – Nr. 2020 – Šlīteres bāka (2016. gada jūlijs).

Pēc Otrā Pasaules kara uz speciāli izbūvēta balkona darbojas acetilēna gāzes lampa. Torņa pārbūve pabeigta un gāzes lampu ar elektrību darbināma nomaina 1961. gadā. 

1999.gadā Šlīteres bākā tika izdzēstas ugunis un nomontētas gaismas iekārtas. Bākas izdzēšana neapdraud kuģošanas drošību Ziemeļkurzemes piekrastē, jo kuģi tagad ir aprīkoti ar mūsdienīgām navigācijas iekārtām, tāpēc gaismas orientieru skaitu var samazināt. Agrākās bākas joprojām paliek kā labi dienas orientieri zvejniekiem.

Kopš 2002.gada bākas komplekss ir Slīteres nacionālā parka tūrisma objekts, kas kalpo kā skatu tornis apmeklētājiem. Tajā izvietota ekspozīcija par jūras bākām Latvijā, Baltijā un pasaulē.

Adrese:«Šlīteres bāka», Šlītere, Dundagas pag., Dundagas nov., LV-3270
Tālrunis:+371 28385025
Mājaslapa:http://slitere.lv