Bābelītes elektrostacija – Ulmaņlaika slepenais objekts Rīgā (7 foto)

Skatkarte Nr. 1463 – Bābelītes elektrostacija (2015. gada jūnijs).

Šī bija ļoti interesanta vieta, ko apmeklēt. Pēc izskata atgādina post-apokalipses filmas ainu, kad daba ir pārņēmusi kādas ēkas drupas. Varēja visas konstrukcijas nostiprināt un taisīt ekskursijas. Bet nekā. Latiši.
Es neredzu jēgu no tā kā šobrīd šis mežs tiek izvarots. Zinot mūsu valsts vīrus, par nodokļu naudu viedu attīrīs un pēcāk zemi ieliks izsolē un atdos tam, kas šeit jau no paša sākuma gribēja celt vasarnīcu.

Skatkarte Nr. 1468 – Bābelītes elektrostacija (2015. gada jūnijs).

Skatkarte Nr. 1469 – Bābelītes elektrostacija (2015. gada jūnijs).

1938. gadā Kārlis Ulmanis kāpās pie Bābelīša pavēlēja izbūvēt slepenu elektrostaciju, kura kara gadījumā, ja no ierindas izietu vai tiktu uzspridzināta Ķeguma HES, varētu Latvijas galvaspilsētu apgādāt ar elektroenerģiju. Kara gadījumā Bābelīša elektrostacija ar elektrību varētu nodrošināt ne tikai valsts pārvaldes ēkas, bet arī uzņēmumus un tramvaja līnijas, kā arī radiofona darbību. Šī elektrostacija bija stratēģiskas nozīmes objekts.

Skatkarte Nr. 1466 – Bābelītes elektrostacija (2015. gada jūnijs).

Skatkarte Nr. 1467 – Bābelītes elektrostacija (2015. gada jūnijs).

Elektrostaciju bija paredzēts darbināt ar mazutu, kuru tai nodrošināja 70 tonnīgas mucas. Elektrostacija darbojās pateicoties Šveicē ražotiem dīzeļģeneratoriem. Tās kalpošanas mūžs nebija ilgs. To darbināja tikai vācieši 2. pasaules kara laikā, kuri 1944. gadā., atkāpjoties no Rīgas, spēkstaciju uzspridzināja.

Skatkarte Nr. 1465 – Bābelītes elektrostacija (2015. gada jūnijs).

Skatkarte Nr. 1464 – Bābelītes elektrostacija (2015. gada jūnijs).

Līdz pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem elektrostacijas mucas izmantoja degvielas glabāšanai, bet 1980. gadā to pameta un pārstāja apsargāt. Pirms gadiem piecpadsmit staciju izlaupīja metāla zagļi un lielās degvielas mucas nodeva metāllūžņos.

PAR SKATKARTES PROJEKTU UN AUTORU: