Ludzas viduslaiku pilsdrupas (3 foto)

Skatkartes.lv – Nr. 1793 – Ludzas viduslaiku pilsdrupas (2015. gada jūlijs).

Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Ludzas pils bija Rēzeknes fogta palīgpils. Lai arī pils celšanas gads nav dokumentāri pierādāms, tiek uzskatīts, ka tā celta 14.gs. Pili pārvaldīja Rēzeknes fogta nozīmēts pārvaldnieks. Ziņas par pili ir atrodamas 1463.gadā, kad, baidoties no ordeņa uzbrukumiem, pretī pilij uzbūvēja nocietinājumus. Pils tika postīta krievu karaspēka uzbrukumā 1481.gadā, to atjaunota 1525.gadā. 1559.gadā ordenis Ludzas pili ieķīlāja Polijai, bet no 1561.gada pils kļuva par Polijas sastāvdaļu Inflatijas vojevodistē.

Skatkartes.lv – Nr. 1795 – Ludzas viduslaiku pilsdrupas (2015. gada jūlijs).

1577.gadā pilij atkal uzbruka krievu karaspēks, bet, Krievijas caram atsakoties no saviem iekarojumiem Livonijā, pils nonāca atpakaļ poļu rokās. 1599.gadā Ludzas pilī tika veikta revīzija, pēc kuras var uzzināt, ka pilij ir koka tornīši uz aizsargsienām, ar naglām apsisti ozolkoka vārti, dažādas saimniecības ēkas plašajās priekšpilīs, iebrukuši pagrabi un no ķieģeļiem būvēts lielais tornis.

NOSKATIES VIDEO PAR JĒKABPILI

1625.gadā pili ieņēma zviedri, bet poļi ātri vien pili atkaroja. 1654.gadā Polijas kara laikā tika uzspridzināts viens no pils torņiem. 1667.gadā Polijas seima nolemj uzturēt kārtībā tikai Daugavpils pili, tādēļ Ludzas pils tika pamesta novārtā.

Skatkartes.lv – Nr. 1794 – Ludzas viduslaiku pilsdrupas (2015. gada jūlijs).

1765.gadā Ludzas stārastijas inventārā minēts, ka no pils palikušas vairs tikai drupas. Pateicoties Vitebeskas guberņas gubernatoram pilsdrupas ir saglabājušās līdz mūsdienām gandrīz tādā pašā stāvoklī kā redzamas senākajos attēlos.

Līdz mūsdienām ir saglabājušās divas sienas no pils torņa un viena pils ārsiena. Sienai otrā stāva līmenī vērojama liela apvalkdūmeņa mala. Pils pagalmā 400 m2 platībā atsegts no laukakmeņiem izlikts bruģis, kurā no lielākiem akmeņiem veidotas notekas. Attēlā redzamais tilts ir saglabājies līdz mūsdienām, tas celts 1930.gadā.

www.zudusilatvija.lv