Kleistu muiža (4 foto+video)

Foto: www.skatkartes.lv – Skatkarte Nr. 1732 – Kleistu muiža (2017. gada oktobris).

Kleistu muižiņa, agrāk Kleistes muiža (vācu: Kleistenhof, Kleissenhof) ir 18. gadsimtā celta rīdzinieku ārpilsētas muiža Kleistu ielā 37, Pārdaugavā.

Foto: www.skatkartes.lv – Skatkarte Nr. 1730 – Kleistu muiža (2017. gada oktobris).

Kleistu muižas kungu māja ir vienstāvu ēka guļbūves konstrukcijā uz augstiem mūra pamatiem ar mansarda jumtu. Celtnei ir barokāls apveids, ēkas galos pildrežģu konstrukcijas zelmiņi.

Vēlāk kungu māja apšūta ar spundētiem dēļiem, kur pie ieejas uzbūvēts lievenis klasicisma stilā ar lēzenu frontonu, ko balsta divi kolonnu pāri.

Foto: www.skatkartes.lv – Skatkarte Nr. 1733 – Kleistu muiža (2017. gada oktobris).

1793. gadā tapis Broces zīmētais Kleistu muižas attēls, kas atspoguļo tā laika muižas ainavu. 18. gadsimta beigās muižā bija kungu māja, ērbērģis un nomnieka nams, kurā 19. gadsimta sākumā dzīvoja Kleistu muižas nomnieki brāļi Andrejs un Georgs Dumpji. 1844. gadā Kleistu muižas mantinieki zemes sadalīja četrās daļās un iznomāja zemkopjiem un lopkopjiem. Kleistu muiža aizņēma pēc platības lielu (1352 ha), bet reti apdzīvotu, pļavām un mežu puduriem klātu līdzenumu.

Latvijas armijas Pārdaugavas uzbrukuma operācijas laikā 1919. gada 3. novembrī 8. Daugavpils pulka rotas ieņēma Kleistu muižu un izveidoja fronti līdz Spilves pļavām. Pēc 1920. gada zemes reformas 1921. gadā muižas kungu māja tika atstāta tās agrākajām īpašniecēm Konstancei un Elenai fon Šulcēm, bet muižas saimniecības ēkas iznomāja Oto Īvānam, kas tajās ierīkoja piena ražošanas un pārstrādes uzņēmumu. Uz Kleistes muižas zemes 1923. gadā Augusts Kirhenšteins izveidoja Latvijas Universitātes Seruma staciju. 1924. gadā Kleistes muiža tika iekļauta Rīgas pilsētas robežās.

https://www.youtube.com/channel/UCIHAJArog0T2APTeqf9ybQQ

Pēc Otrā pasaules kara muižas ēkas 1946. gadā tika piešķirtas LZA Mikrobioloģijas institūtam, kas muižas kungu mājā iekārtoja dzīvokļus. Kārniņu jumts tika nomainīts pret skārda jumtu, bet barokālie sīkrūšu logi ar standarta logiem, kā arī pārveidoti iekštelpu interjeri.

Foto: www.skatkartes.lv – Skatkarte Nr. 1731 – Kleistu muiža (2017. gada oktobris).

VIDEO PREZENTĀCIJA PAR SKATKARTES PROJEKTU: