Kinoteātris “Teika” (5 foto)

Skatkarte Nr. 1273 – Bijušais kinoteātris “Teika”.

http://www.apkaimes.lv/
Rajons savu vārdu „Teika” ieguva 1937. gadā no tāda paša nosaukuma dzīvojamās mājas – kinoteātra kompleksa; to pēc izcilā latviešu funkcionālisma arhitekta T.Hermanovska projekta uzcēla pie Zemitāna laukuma 1933.gadā – tolaik modernais platekrāna kinoteātris ar 404 sēdvietām, tagad ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis.

Tikko pabeigta dzīvojamā ēka ar kinoteātri ”Teika” Rīgā, Zemitāna laukumā , 1938. gads. Foto no Latvijas Arhitektūras muzeja krājuma. Avots: https://www.facebook.com/ZudusieKino

Skatkarte Nr. 1274 – Bijušais kinoteātris “Teika”.

Savā laikā tagadējā Teikas teritorija atbilda t.s. strādnieku nomalei – no divām debespusēm to norobežoja Rīgas dzelzceļa loks, kuram otrpus atradās vēsturiskais Čiekurkalna strādnieku rajons, Biķernieku mežs un Purvciems. Taču ņemot vērā iepriekšminētos procesus un apsvērumus pilsētas plānošanā, šī teritorija tika attīstīta kā dzīvojamo māju kolonija pie Vidzemes šosejas (tagad: Brīvības gatves).

Skatkarte Nr. 1277 – Bijušais kinoteātris “Teika”.

Šodien Teika vairs netiek uzskatīta par priekšpilsētu – tā kā trešais ešelons ir iekļāvusies galavaspilsētas centrā. Te nav izjūtama citiem pilsētas mikrorajoniem jūtamā savrupība un nošķirtība. Tās apbūves un dzīves vides cilvēciskais mērogs, paaudzēs pārmantotās privātmājas, kuras atrodas ieliņās ar nacionālromantiskiem nosaukumiem kā arī apzaļumojumi, liek uzskatīt Teiku par respektablu pilsētas daļu. Te iesakņojušies saimnieki no savām privātmājām šķiras nelabprāt, dzīvokļi vairākģimeņu mājās tiek apvienoti vienas ģimenes vajadzībām.

Skatkarte Nr. 1275 – Bijušais kinoteātris “Teika”.

Kinoteātris „Teika’’ un dzīvojamā ēka Rīgā, 21. Jūlija (tagad Zemitāna) laukumā 2, 1968. gads, foto: P.Maltenieks. Ņemts no publikācijas žurnālā Benji Knewman vol 2, 2015. gads. Avots: https://www.facebook.com/ZudusieKino

Skatkarte Nr. 1276 – Bijušais kinoteātris “Teika”.

NOSKATIES VIDEO PAR PAMESTAJĀM BAZNĪCĀM: